Co podkrada wapń z Twojego organizmu?

Ustalenie dokładnej wartości dziennego zapotrzebowania kalorycznego pozwala utrzymać odpowiednią wagę
Wapń może interferować z niektórymi lekami przypisywanymi na receptę lub lekami OTC. Okradają one nasz organizm z wapnia i prowadzą do osteoporozy. Czy leki, które przyjmujesz mogą utrudniać wchłanianie wapnia?
/ 04.10.2016 11:39
Ustalenie dokładnej wartości dziennego zapotrzebowania kalorycznego pozwala utrzymać odpowiednią wagę

Sterydy - Kortyzon, hydrokortyzon, prednizolon, deksametazon to leki sterydowe.

Wiele ludzi stosuje kortykosteroidy, które są syntetycznymi odpowiednikami  hormonów steroidów produkowanych w naszym organizmie. Te leki należą do leków ratujących życie u ludzi z ciężką postacią astmy, toczniem, zapaleniem stawów, chorobami zapalnymi jelit. Bardzo długo lekarze uważali, że  przyjmowanie tych leków jedynie w bardzo dużej dawce powoduje utraty masy kostnej. Jednak najnowsze badania wskazują, że przyjmowanie 10mg kortykosteroidów dziennie może powodować osteoporozę. Jest to spowodowane tym, że hormony sterydowe powodują, że proces rozpadu kości przebiega szybciej niż proces ich odbudowy. Jeżeli przyjmujesz leki steroidowe, porozmawiaj z lekarzem.

 Osoby, które przewlekle przyjmują leki sterydowe powinny mieć wykonane badanie gęstości mineralnej kości  oraz powinny przyjmować suplementy witaminy D oraz wapnia.

Leki stosowane w chorobach tarczycy a kości

Wiele kobiet, a zwłaszcza kobiety w średnim wieku bierze hormony tarczycy, ponieważ ich organizm nie produkuje wystarczającej ilości tych hormonów. Duże dawki tych leków, stosowane przez dłuższy czas, mogą prowadzić do utraty masy kostnej. Jeśli leczysz się hormonami tarczycy, regularnie kontroluj poziom hormonów we krwi. Zapotrzebowanie Twojego organizmu na lek może się zmienić i możliwe, że dawkę można zmniejszyć.  Porozmawiaj z lekarzem na temat suplementacji wapnia.

Dowiedz się: Utajona nadczynność lub niedoczynność tarczycy - jak ją rozpoznać?

Leki obniżające poziom cholesterolu

Jednym z takich leków jest cholestyramina. Z racji jej mechanizmu  działania, może ona hamować wchłanianie wapnia oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, np. witaminy D.

Leki na nadkwasotę zawierające aluminium

Jeżeli cierpisz z powodu nadkwasoty i często zażywasz leki, które zawierają glin, bądź ostrożny. Glin wypiera wapń z kości i zostaje w nich zmagazynowany zamiast wapnia. Może się to skończyć osłabieniem kości, szczególnie wtedy, gdy chorujesz na nerki. i uszkodzeniem nerek? Czy choroby nerek powodują odkładanie glinu?

Jeżeli rzadko przyjmujesz leki zobojętniające kwas solny, nie musisz się martwić.

Jeśli bierzesz wyżej wymienione leki regularnie, porozmawiaj z lekarzem o suplementacji.

Alkohol i tytoń

Osoby palące tytoń i nadużywające alkohol mają podwyższone ryzyko osteoporozy. Jeśli pijesz lub palisz tytoń, to też jesteś obciążony wyższym ryzykiem. Chociaż nie wiemy dlaczego, ale udowodniono, że palacze mają niższą gęstość kości niż osoby nie palące. W badaniach wykazano, iż palenie podwójnie zwiększa ryzyko złamania kości stawu biodrowego, nawet jeśli nie chorujesz na osteoporozę. Wiadomo również, że alkohol hamuje wchłanianie wapnia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA