Czy suplementy diety można przedawkować?

Czy apteki internetowe znikną?/fot. Fotolia
Suplementy diety w przeciwieństwie do leków nie mają leczyć, lecz zapobiegać chorobom. Przyjmowanie takich preparatów w zbyt dużych ilościach jest nierozsądne i może być niebezpieczne dla zdrowia. Kto bezwzględnie powinien skonsultować się z lekarzem, zanim sięgnie po suplement diety? Kiedy stosowanie suplementów diety jest przeciwwskazane?
/ 11.05.2012 12:43
Czy apteki internetowe znikną?/fot. Fotolia

Wszechobecne suplementy diety – na czym polega ich działanie?

Reklamy suplementów diety są wszędzie. Widzimy je w internecie, prasie, telewizji i na billboardach. Słyszymy je także w radiu.

Głównym wskazaniem takich preparatów jest – jak sama nazwa wskazuje – uzupełnianie niedoborów codziennej diety oraz poprawa stanu fizycznego i psychicznego organizmu. W skład suplementów diety wchodzą potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki, które z różnych względów nie mogą być dostarczone z codziennym pożywieniem.

Jak stosować suplementy diety?

Suplementy zawierają zazwyczaj witaminy, minerały i ekstrakty roślinne. I właśnie ze względu na bardzo bogaty skład, produkty te powinny być indywidualnie dobierane do potrzeb pacjenta.

Wybierając odpowiedni preparat, należy brać pod uwagę wiek, aktualne schorzenia i przebyte choroby, a także zażywane leki – ponieważ witaminy i minerały mogą wchodzić w interakcje z lekami. Pacjenci leczeni onkologicznie powinni każdą decyzję o zastosowaniu jakiegokolwiek preparatu dostępnego bez recepty (w tym suplementów diety) konsultować ze swoim lekarzem-onkologiem. Jest to szczególnie ważne, gdyż niektóre powszechnie przyjmowane suplementy diety mogą oddziaływać z lekami przeciwnowotworowymi.

Zobacz też: Czy suplementy są nam potrzebne?

Kiedy nie można stosować suplementów diety?

Zarówno witaminy, jak i minerały można przedawkować, a niektóre składniki suplementów diety są przeciwwskazane w wielu schorzeniach. Preparatów wapnia nie można stosować u osób z kamicą nerkową, witamina K jest przeciwwskazana u osób zażywających leki przeciwzakrzepowe. Przyjmowanie żelaza w dużych dawkach zmniejsza przyswajanie witaminy E, a preparaty odchudzające z błonnikiem utrudniają wchłanianie żelaza i wapnia.

Według niektórych doniesień naukowych nadmiar witaminy C niekorzystnie wpływa na nerki. Nadmierna podaż witaminy A zakłóca pracę wątroby i może powodować choroby skóry. Preparaty odchudzające, zmniejszające wchłanianie tłuszczów, mogą spowodować niedobór witamin A, D, E i K.

Stosowanie suplementów diety – rozsądek i umiar

Suplementy diety nie mają statusu leków, dlatego są dostępne bez recepty. Podczas stosowania preparatów tego typu należy zachować zdrowy rozsądek i umiar. Nie bez powodu producenci suplementów diety na opakowaniach umieszczają informację, że suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety i nie można przekraczać zalecanej do spożycia porcji w ciągu dnia.

Autor: mgr farm. Kamil Szymczak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA