Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Grypa żołądkowa – jakie leki?

Zobacz artykuły na temat:żołądekbiegunkagrypawirusjelitachoroby układu pokarmowego
Mianem grypy żołądkowej, inaczej jelitowej, określa się niegroźne, okresowe zakażenie układu pokarmowego. Przyczyną grypy jelitowej jest infekcja wirusowa. Najczęściej odpowiedzialne za nią są rotawirusy, rzadziej norowirusy i adenowirusy. Zakażenia bakteryjne mają znacznie cięższy przebieg.

Istnieją różne formy nikotynowej terapii zastępczej – plastry, gumy do żucia, inhalatory i tabletki / fot.Fotolia

Jak wyleczyć grypę żołądkową?/ fot. Fotolia

Jak dochodzi do zakażenia grypą żołądkową?

Grypa, a raczej zaraźliwy wirus, najintensywniej atakuje w okresie od listopada do kwietnia. Rozprzestrzenia się bardzo szybko w lokalnych społecznościach (bloki, zakłady pracy, odziały szpitalne). Zakażenie jest przenoszone drogą kropelkową. Przyczynami choroby może być nieodpowiednia higiena (np. spożywanie posiłków brudnymi rękoma), zanieczyszczone otoczenie (np. niewietrzone miejsce pracy), nieodpowiednia dezynfekcja toalet, spożywanie nieprzegotowanej wody, czy też kontakt z chorym lub jego rzeczami.

Jak objawia się grypa żołądkowa?

Charakterystycznymi objawami grypy jest biegunka i wymioty, które trwają zazwyczaj dwa do czterech dni. Może się ona jednak przeciągnąć nawet do dziewięciu dni. Przyczynami występowania objawów jest namnażanie się wirusów w przewodzie pokarmowym i uszkodzenie błony śluzowej jelit i żołądka. Stan zapalny przewodu pokarmowego powoduje również ogólne osłabienie organizmu, złe samopoczucie, bóle brzucha, brak apetytu oraz wysoką gorączkę.

Przeczytaj: Jak leczyć grypę żołądkową?

Uzupełnij płyny

Dotychczas nie udało się skonstruować w pełni efektywnej terapii leczniczej. Niejednokrotnie grypę trzeba "przeczekać" wspomagając się leczeniem objawowym. Istotne jest leczenie następstw wywołanych przez grypę jelitową. Po pierwsze należy nawadniać organizm, w celu zapobieganiu odwodnienia organizmu (szczególnie istotne w przypadku małych dzieci, dla których znaczne odwodnienie może stanowić zagrożenie życia).

Zgubione pierwiastki

Kolejnym krokiem jest uzupełnianie elektrolitów, poprzez sporządzanie roztworów do picia z preparatów zakupionych w aptekach. Spożywać produkty spożywcze (np. jogurty, kefiry) odbudowujące florę bakteryjną przewodu pokarmowego lub specjalistyczne preparaty lecznicze tzw. probiotki (Duo-Lactil, Dicoflor, Prolactiv, Lactiv Up, Acidolac).

Przeczytaj: Jak rozpoznać grypę?

Jakie leki na biegunkę?

Można również zastosować preparaty o działaniu przeciwbiegunkowym. Substancją czynną wykazujące działanie tego typu jest loperamid. Związek zmniejsza perystaltykę jelit, co wydłuża czas przechodzenia treści pokarmowej przez układ trawienny. Jednocześnie zmniejsza natychmiastową potrzebę wypróżnienia, poprzez zwiększenie napięcia spoczynkowego zwieracza odbytu. Preparaty lecznicze zawierające substancję to: Imodium, Stoperan, Laremid. Można również sięgnąć po diosmektyt, substancję, która posiada właściwości powlekające błony śluzowe przewodu pokarmowego (np. Smecta). W razie występowania podwyższonej temperatury można zastosować leki przeciwgorączkowe.

W przypadku kiedy dolegliwości nie ustępują przy podjętym samoleczeniu, trwają powyżej dziewięciu dni albo gdy towarzyszą im niepokojące sygnały (np. krew w stolcu), należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć możliwe zakażenie bakteryjne.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 16
dodano: 21:59 2016-04-13 przez: ~gość (91.214.*.*)
Najważniejsze to nie dopuścić do odwodnienia. Trzeba wiedzieć, kiedy jesteśmy w stanie działać sami a kiedy jest konieczna wizyta u lekarza. Szczególnie jeśli sprawa dotyczy dzieci. Trzeba pamiętać o elektrolitach, o podaniu probiotyków i leków zatrzymujących wymioty. Do tego dochodzi pytanie czy jest gorączka? Jeśli przebieg jest łagodny to warto zaopatrzyć się w acidolac i podawać jeszcze z tydzień po zakończeniu infekcji. Do tego leciutka dieta z ryżem, gotowaną marchewką, delikatny rosołek.
dodano: 01:04 2013-04-21 przez: Lekarowa (77.65.*.*)
Moja mama miała często problemy z biegunką. Biedna męczyła się czasem nawet po kilka dni. W końcu postanowiłyśmy znaleźć jakiś skuteczny środek, który nie tylko zahamuje rozwolnienie w danej chwili, ale również będzie zapobiegać kolejnym. Myślę, że nam się udało. Przeglądając różne strony w internecie trafiłyśmy na Firmę CaliVita. Kupiłyśmy preparat "AC-Zymes". Jest to produkt, który zawiera bakterie Lactobacillus acidophilus, wykazujące wszechstronne działanie i aktywnie zwalczające patogeny, które dostały się do naszego układu pokarmowego, powodując m.in. biegunkę. Od czasu stosowania tego preparatu mama nie ma już tego typu problemów. "AC-Zymes" pozwala jej zachować normalną florę jelit, eliminacje substancje szkodliwe dostające się do przewodu pokarmowego oraz zapobiega zaburzeniom procesów trawienia. Polecam ten produkt każdemu, kto ma tego typu problemu. Tutaj macie link do sklepu, w którym ja dokonałam zakupu: http://www.vitero.pl/pl/p/AC-Zymes-2-mld-flory-100-kaps./129
dodano: 20:49 2013-04-15 przez: ~misiek (37.30.*.*)
odgazowana cola czasami pomaga, ale lepiej wziąć nifuroksazyd i probiotyki, do tego pić orsalit i dużo przegotowanej wody. jeść i tak sie nie chce więc nie ma problemu.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter