Jak poprawić pamięć i koncentrację?

Podstawą jadłospisu powinny być produkty spożywcze, będące źródłem węglowodanów / fot. Fotolia
Chyba każdemu z nas zdarza się o czymś zapomnieć. Nie powinien to być jednak powód do zmartwień, istnieją metody, które w łatwy sposób polepszą twoją pamięć. Możesz to zrobić na kilka sposobów – poprzez systematyczne ćwiczenia pamięci, farmakologicznie lub poprzez zmianę diety.
/ 28.06.2011 10:07
Podstawą jadłospisu powinny być produkty spożywcze, będące źródłem węglowodanów / fot. Fotolia

O czym warto pamiętać, jeśli chcemy usprawnić pracę naszego mózgu?

  • Sport to zdrowie” - zasada znana chyba każdemu, niestety nie przez każdego doceniana. Trening na świeżym powietrzu powoduje zwiększenie ciśnienia krwi jest najlepszym sposobem na natychmiastowe dotlenienie, a w konsekwencji na poprawienie pracy mózgu. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania ze spaceru, możemy z podobnym skutkiem wykonać kilka skłonów przy otwartym oknie.
  • Podobnie jak ćwiczenia fizyczne usprawniają pracę mięśni i poprawiają kondycję, tak samo ćwiczenia umysłowe wpływają na pracę mózgu. Krzyżówki, gry logiczne, sudoku czy układanie puzzli są dla niego dobrymi stymulatorami.
  • Nawet krótki odpoczynek może mieć pozytywny wpływ na pamięć. Na tyle, na ile to możliwe zadbajmy o spokój w miejscu pracy. Hałas na pewno nie pomoże nam w skupieniu się przy wykonywaniu obowiązków, a koncentracja jest podstawą efektywnej nauki.
  • Ćwiczmy naszą pamięć w prozaicznych, codziennych sprawach. Podwójną korzyścią będzie, np. uczenie się kilku słówek języka obcego dziennie, albo zapamiętanie numeru telefonu, kilku wersów zasłyszanej piosenki też nie powinno sprawiać większych trudności. Może zamiast sporządzać listę przed wyjściem na małe zakupy, postarajmy się zapamiętać te kilka pozycji?
  • Błędem jest myślenie jakoby kawa, herbata czy inne napoje zawierające kofeinę wpływały na procesy zapamiętywania. Owszem pomagają one skupić uwagę, ale ich efekt jest krótkotrwały.
  • W celu zwiększenia efektu, możemy pomóc sobie stosując odpowiednie suplementy diety. Niewątpliwym pomocnikiem są preparaty z miłorzębu japońskiego, a także zielona herbata, żeń-szeń czy rozmaryn.

Przeczytaj też: Pamięć i zapominanie

Im więcej mózg pracuje tym więcej zapamiętuje, a wykonywanie tych samych czynności pobudza wciąż te same obszary w mózgu.

 Dobrze zbilansowana dieta

Przeczytaj też: Wszystko o suplementach

Suplementy, pomimo swojej skuteczności, nie powinny zastępować prawidłowo zbilansowanej diety. Dlatego pamiętajmy, aby nasze codzienne posiłki wzbogacone były o witaminy (szczególnie A, B12, E, C), lecytynę, kwas foliowy i składniki mineralne. Także przeciwutleniacze zawarte w warzywach i owocach nie są pozbawione pozytywnego działania.

Nie miejmy również wyrzutów sumienia, gdy podczas długotrwałego wysiłku umysłowego sięgniemy po kilka kostek czekolady – glukoza jest jedynym paliwem dla mózgu, niezbędnym do jego prawidłowego funkcjonowania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA