Jak przechowywać leki w domu i w podróży?

Kilka podstawowych zasad dotyczących przechowywania leków w domu i w podróży.
W kuchni? A może w łazience? A jeśli w podróży to gdzie i jak zapakować? Warto znać kilka podstawowych zasad dotyczących przechowywania leków zarówno w domu, jak i w podróży, tak aby nie straciły swoich właściwości.
/ 28.06.2011 09:57
Kilka podstawowych zasad dotyczących przechowywania leków w domu i w podróży.

Przechowywanie w domu

  • Miejsce przechowywania – oddzielna, nieprzezroczysta szafka (brak dostępu światła), najlepiej zamykana na klucz (tak, aby dzieci ani zwierzęta nie miały do niej dostępu), w miejscu suchym (łazienka czy kuchnia nie są do tego celu odpowiednimi pomieszczeniami – wilgoć i ciepło mogą przyspieszyć rozkład substancji leczniczych). Niekiedy do opakowania dołączany jest woreczek z substancją pochłaniającą wilgoć, pod żadnym pozorem nie wolno jej zażywać!
  • Temperatura – najczęściej zaleca się przechowywanie leków w temperaturze pokojowej, czyli w granicach 15-25°C. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich leków. Jeśli potrzebna jest niższa temperatura wówczas na opakowaniu producent umieszcza informację o przechowywaniu w miejscu chłodnym (czyli do 15°C) lub w lodówce (co oznacza temperaturę około 2-8°C).
  • W celu uniknięcia pomyłek lek przechowujemy w oryginalnym opakowaniu, szczelnie je zamykając po użyciu. W przypadku wątpliwości lepiej powstrzymać się od spożycia niepewnego środka.
  • Po dłuższej przerwie, a najlepiej przed każdym zażyciem leku po przerwie w jego stosowaniu sprawdźmy termin przydatności. W przypadku gdy minęła data ważności, opakowanie należy zanieść do najbliższego punktu przyjmującego leki przeterminowane. Wyrzucanie przeterminowanych leków razem z domowymi odpadami lub do toalety stwarza zagrożenie dla ludzi i środowiska. Nie wolno nam zażywać leku przeterminowanego z uwagi na możliwość zajścia niebezpiecznych zmian w składzie leku (rozpad substancji leczniczej, przemiany chemiczne, rozwój organizmów chorobotwórczych). Leki z widoczną zmianą barwy, zapachu lub konsystencji nie nadają się do spożycia!

Dowiedz się też: Przeterminowane leki - jak się ich pozbyć?

Pamiętajmy! Leki źle lub zbyt długo przechowywane mogą być przyczyną poważnych zatruć.

Leki w podróży

  • Weź ze sobą tylko te leki, które będą Ci potrzebne, najlepiej sporządzić ich listę.
  • Nie przesadzaj z ilością – najlepiej, gdy zaplanujemy ile w przybliżeniu będzie nam potrzeba danego leku/leków i weźmiemy niewielki nadmiar na wypadek, gdyby powrót miał się opóźnić.
  • Ze względów bezpieczeństwa leki trzymajmy przy sobie, w podręcznej torbie w razie gdyby zaszła konieczność natychmiastowego zażycia
  • Nie zostawiajmy torby w samochodzie/autokarze, zbyt wysoka lub niska temperatura może wpłynąć negatywnie na właściwości leku
  • Na wypadek jakichkolwiek wątpliwości weź numer do naszego lekarza/farmaceuty. Może być potrzebna konsultacja, np. w przypadku zmiany stref czasowych.

Dowiedz się też: Jak bezpiecznie dawkować ibuprofen u dzieci?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA