Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jak się robi leki recepturowe?

Zobacz artykuły na temat:lekiapteczkamaść
 Serwis olekach.pl
Serwis olekach.pl to pierwsza w Polsce profesjonalna wyszukiwarka zamienników leków.
Dynamiczny rozwój przemysłu farmaceutycznego sprawił, że coraz więcej preparatów jest wytwarzana na skalę przemysłową, stąd pojawiły się dyskusje o przyszłości receptury aptecznej. Leków recepturowych wykonuje się zdecydowanie mniej niż kilkadziesiąt lat temu, ale ta sztuka jeszcze całkowicie nie zaginęła.

Jakie są rodzaje nietrzymania moczu? /fot. Fotolia

Leki recepturowe w aptece/ fot. Fotolia

Wśród lekarzy jest wielu zwolenników leków recepturowych, ponieważ są to preparaty bez konserwantów, sporządzone bezpośrednio przed podaniem, pozwalające na indywidualny dobór dawki. Leki recepturowe przygotowywane są pod konkretnego pacjenta. Brak dodatkowych środków zwiększających trwałość i przedłużających okres ważności preparatu, sprawia, że leki recepturowe są bezpieczne dla osób uczulonych na środki konserwujące stosowane szeroko w przemyśle.

Rodzaje leków recepturowych

Recepturę apteczną można podzielić na recepturę niejałową i jałową. W recepturze jałowej wykonuje się głównie leki oczne – krople i maści. W recepturze niejałowej wykonuje się wiele zróżnicowanych postaci leków: płynne, półpłynne i stałe.

Do głównych grup leków recepturowych stałych należą roztwory (solutiones) wodne, glicerynowe, spirytusowe, olejowe, mieszanki (mixturae), krople (guttae). Półstałe: emulsje (emulsiones), zawiesiny (suspensiones), mazidła (linimenta), maści (unguenta), pasty (pastae). Stałe: proszki (pulveres), czopki (suppositoria).

Opłata za leki recepturowe

W tym roku zmieniły się zasady rozliczania leków recepturowych. Opłata ryczałtowa za lek wynosi 7,5 zł, a nie jak do tej pory 5 zł. Na jednej recepcie może się znaleźć lek za jeden ryczałt. Oznacza to, że lekarz, chcąc zapisać pacjentowi 200 g maści, musi wypisać dwie recepty, każda po 100,0 gram.

Czas wykonania leku

Apteka na wykonanie leku recepturowego ma 48 godziny. Chyba, że na recepcie lekarz napisał adnotację „CITO”. Ten zapis oznacza, że pacjent musi otrzymać lek w ciągu czterech godzin. Wyjątek stanowi przerwa weekendowa – wtedy apteka indywidualnie ustala termin wykonania leku. Z reguły recepta przyniesiona w piątek do apteki, jest gotowa do odbioru w poniedziałek.

Warto wiedzieć: Leki - co musisz o nich wiedzieć?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter